:: دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 363-372 برگشت به فهرست نسخه ها
دقت تستهای تشخیصی برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری
سیامک خالقی، مهشید طالبی طاهر، الناز سلیمی، هدی تقی پور، شهباز نکوزاده
چکیده:   (7015 مشاهده)

  زمینه و هدف: تشخیص هلیکوباکتر پیلوری با روشهای تهاجمی و غیر تهاجمی انجام می‏گیرد. این مطالعه به منظور ارزیابی دقت سه روش تشخیصی غیر تهاجمی و یک روش تهاجمی به صورت جداگانه و در ترکیب با یکدیگر برای تشخیص هلیکوباکترپیلوری انجام شد.

  روش کار: صدوهشت بیمار بالای دوازده سال مبتلا به سو هاضمه که سابقه درمان برای عفونت با هلیکو باکتر پیلوری نداشتند برای اندوسکوپی دستگاه گوارش انتخاب شدند. هیستولوژی به عنوان تست استاندارد طلایی برای تشخیص در نظر گرفته شد. تستهای بر پایه بیوپسی شامل پاتولوژی و تست اوره‏آز سریع و همچنین تست اوره تنفسی در بخش اندوسکوپی انجام گرفتند. سرولوژی و تست آنتی‏ژن مدفوعی با روش الایزا در مرکز دیگر انجام گرفت. حساسیت، ویژگی، ارزش اخباری مثبت و منفی محاسبه گردیدند. نتایج آزمایشات با تست مک نمار مقایسه شدند.

  یافته ها: طبق گزارش پاتولوژی 56 بیمار مبتلا بودند. حساسیت و ویژگی به ترتیب برای تست اوره‏آز سریع 89% و 71%، برای سرولوژی 94% و 52%، برای تست تنفسی اوره 90% و 82% و نهایتا برای آنتی‏ژن مدفوعی 46% و 80% بود. تست مک‏نمار نشان دادکه ترکیب تست اوره‏آز سریع- اوره تنفسی از نظر آماری موافقت بیشتری با استاندارد طلایی در مقایسه با دیگر تستها دارد.

  نتیجه گیری: تست اوره‏آز سریع و تست اوره تنفسی در ترکیب ارزش تشخیصی بالایی برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارند.

واژه‌های کلیدی: هلیکو باکتر پیلوری؛ دیس پپسی؛ هیستولوژی؛ تست اوره تنفسی؛ تست اوره‏آز سریع
متن کامل [PDF 293 kb]   (5062 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۰/۸/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۱/۱۰/۱


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها